Az Görme Nedir

Tıbbi tedavi, lazer veya cerrahi yöntemler ile görmesi artmayan kişilere "Az Gören" denir. Az görenlere; gözlük, kontakt lens, lazer tedavisi veya cerrahi göz tedavisi fayda etmez. Bu durum körlükten çok farklıdır. Az görenler az bir oranda görme yeteneğine sahiptir. Bu kişiler etraflarını bir sis perdesi veya buzlu cam arkasından gördüklerinden yakınırlar.

Az görenlerin görüşü günlük yaşamdaki ihtiyaçlarını karşılayamaz. Azalmış olan görmeyi, çeşitli teknik ve cihazlar ile arttırarak normal insanların görme düzeyine yükseltmek mümkündür.

Okuma Gözlükleri

Retinanın merkezindeki sarı noktanın (maküla) bozulması ile merkezi görme kaybolur, fakat sağlam kalan kenar (periferik) retinanın görme yeteneği ile hastaya yardımcı olunur. Az görme cihazları görüntüyü büyüterek sağlam görme siniri (retina) üzerine düşürür ve sağlam sinirleri uyararak normal görmeyi sağlar.

Sarı nokta hastalığı (yaşa bağlı makula dejenerasyonu), Şeker hastalığı (Diabet), Nistagmuslu, Albino ve Doğuştan az görmeye neden olan bütün hastaların görebilmeleri artık çok kolaydır.